Kuidas luua lapsele parim keskkond, kus viibides on lihtne keskenduda käesolevale ülesandele?
KUJUNDADES LAPSE ÕPINURKA

Uuringud on näidanud, et lapsed, kellel on kodus kindel töölaud ning mugav töökeskkond kodutööde tegemiseks, saavutavad koolis paremaid tulemusi.
Eksperdid soovitavad luua lastele kindla koha, kus kodutöid teha. Nii annab töölaua taha istumine lapsele märku, et aeg on keskenduda õppimisele.
Kõige olulisem on laste kodutööde juures püsimisel mugavus. Kui laps tunneb end laua taga õiget rühti tagavas toolis istudes mugavalt, suudab ta pikemalt ning efektiivsemalt keskenduda käsilolevasse. Hea oleks paigutada töölaud mitte vastu seina nagu me oleme harjunud, vaid nii, et oleks võimalik aeg-ajalt laua taga istudes ka aknast välja vaadata, et silm saaks fokusseerida kaugusesse ning meel õues toimuvat vaadates puhata.
Lauapind olgu piisavalt suur, et kõik vajalikud õppematerjalid mahuksid avatult õppija ette. Kõik hetkel üleliigne võiks olla paigutatud käeulatusse sahtlitesse või riiulitele.

MILLEGA ARVESTADA VALIDES TÖÖLAUALE VALGUSTIT?

Nii kodutöid tegevate laste õpinurka kui ka täiskasvanu kodukontorisse õige valgustuse leidmine on töö efektiivsuse ja tervise jaoks vägagi tähtis.

Õige valgusti peab tagama töölaual piisava valgustaseme ilma silma paistmata ja arvutiekraanil peegeldusi tekitamata. Ruumis peaks olema tagatud piisav taustvalgustus, vältimaks liiga teravaid valgustaseme üleminekuid. Ka mitme aknaga ruum vajab hämaral ajal lisavalgust.
Valgustite värvustemperatuur võiks olla 3000-4000K (soe kuni neutraalne valge).
Koolilapsed peaksid lõpetama koolitööd paar tundi enne magamaminekut, et liiga ere valgus ei häiriks unerütmi. Täiskasvanudki võiksid sellest soovitusest, õhtutundidel eredas valguses mitte tööd teha, kinni pidada.
Kellel see aga võimalik ei ole ning on harjunud ka õhtuti arvuti taga olema, võiksid kaaluda muutuva valge valgusega leedvalgusteid, et õhtusel ajal valguse näiv värv soojemaks muuta.


4ROOMile andis nõu valgustusinsener Tiiu Tamm.